Quo vadis niezależny dziennikarzu?

MarkD 

Już w poniedziałek o 10:30 w Sądzie Rejonowym dla W-wy Śródmieście sala 448 (ul.Marszałkowska 82 wejście od Żurawiej) rozpatrywane będzie zażalenie Witka Zielińskiego (dziennikarza, operatora dźwięku Niepoprawnego Radia PL) na zatrzymanie w momencie wykonywania czynności dziennikarskich. Mikrofon (czasem dwa jak na zdjęciu poniżej) trzymany przez Witka od godz.17:00 do momentu zatrzymania ok.23:00 dnia 20 listopada 2014 roku stanowi wystarczający dowód na to w jakim charakterze znalazł się nasz dziennikarz w Państwowej Komisji Wyborczej.
protest_PKW
Robił to na zlecenie otrzymane z naszej redakcji, byliśmy tam zresztą obaj. Tego dnia transmitowaliśmy na żywo całe wydarzenie będąc przed, w środku PKW, potem na Wilczej (Witek w areszcie, ja na ulicy przed), następnego także byliśmy (byłem) z mikrofonem, kiedy po południu wypuszczono go z dołka wraz z kilkoma innymi osobami. Następnego dnia również byliśmy w sądzie na pierwszych sprawach w trybie przyśpieszonym.

Charakter zatrzymania miał charakter represyjny, o czym świadczyć mogą mętne zeznania przed sądem (sprawa X K 775/14) zarówno członków PKW jak i kancelarii prezydenta ale także zachowanie policji. W środku byli agresywni wobec wszystkich jakby chcąc zrobić łapankę także na dziennikarzy. Dla mnie jasnym jest, że chcieli przestraszyć i przestrzec takich jak my właśnie, byśmy w przyszłości nie relacjonowali bo spotka nas to co Witka i Hanię Dobrowolską (solidarni2010.pl i Niepoprawne Radio PL) której zażalenie zostało oddalone. Dowodem w sprawie, może być także fakt, iż relację Witka nagraną na jednym z dyktafonów skasowano na komendzie „Wilcza”! (Nagrania które były przy mnie – oczywiście ocalały). Policjanci z komendy na Wilczej nie są jednak specami IT, czego dowód znalazł się na „wyczyszczonym” dyktafonie w postaci obrazu pliku z pulpitu komputera policyjnego.

Mamy więc przyczynę – chęć zastraszenia niezależnych dziennikarzy, przyczynę zastępczą (jak to określa akt oskarżenia) – naruszenie miru domowego (art.193 kk) ) oraz wykonawcę – policjanci z oddziałów prewencji i komendy Wilczej. Ukryty jest zleceniodawca, choć coraz więcej wskazuje na służby prezydenta. Kancelaria wynajmuje swoje pomieszczenia na rzecz PKW i ona jako administrator budynku zleciła działania policji. Wynika to jasno z zeznań przed sądem przedstawicieli policji, osób z PKW i administracji czyli – kancelarii prezydenta, w sprawie p-ko Hannie Dobrowolskiej i Grzegorzowi Braunowi.

Wszystko wskazuje na to, że sąd (i to niezależnie od sędziów) realizuje zobowiązania jakie postawiła przed nim prokuratura (prezydent, służby). Jak wcześniej pisałem zażalenie Hani zostało oddalone mimo iż legitymowała się dokumentem identyfikacyjnym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, mimo iż wykonywała tam funkcje dziennikarskie. Sędzia Wojciech Łączewski stwierdził iż: Ani skarżąca ani wspomniane przez nią media nie podlegają przepisom prawa prasowego, a sama skarżąca nie potrafiła wskazać, czy są one tytułami zarejestrowanymi zgodnie z przepisami.

Co ciekawe w zdaniu poprzedzającym sąd napisał że: Sama Skarżąca twierdzi iż jest freelancerem, tzn.dziennikarzem niezależnym, nie jest nigdzie odpłatnie zatrudniona a na miejsce protestu nie została skierowana przez żadną redakcję.
. Czyli wg sądu wymieniła media dla których nie pracuje? A media te nie są redakcjami? Sąd napisał, że podnoszone w zażaleniu argumenty świadczą o nieznajomości prawa prasowego, gdy tymczasem sam, w postanowieniu z 8 stycznia 2015 roku obnażył swoją nieznajomość prawa. Przypomnę tylko dwa zdania z poprzedniej mojej notki : Prasa to również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską oraz „dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji.” Dopowiem, Hania jak i Witek działali z upoważnienia redakcji, a prawo nic nie wspomina o tym że redakcja musi być zarejestrowana jako prasa! Jeśli takie prawo wprowadzą, w co nie wątpię, to wykreślą aktywność blogosfery ze sfery informacyjnej.

Witek, jest w swoim fachu specem. Zatrudniają go do nagłośnienia niezależne inicjatywy. Dziś zrobił dźwięk solidarnym2010 do wykładu Marka Dyżewskiego. Kilka dni temu był w Częstochowie by nagrać start kandydatury Brauna na prezydenta. W nowym roku skorzystała na jego pracy roninowa szopka. Nawet Sąd Rejonowy w Warszawie, który rozpatrywał będzie jego zażalenie otrzymał nagrania będące wynikiem jego pracy w sprawie p-ko Hani i Braunowi. Zwrócili się do Niepoprawnego Radia o nadesłanie nagrań audiowizualnych z przebiegu zdarzenia z dnia 20 listopada 2014r. Nagrań będących dziełem m.in. Witolda Zielińskiego, którego zapewne w poniedziałek nie uznają jako dziennikarza.

nagrania z PKW

Mam nadzieję, że przedstawiłem Państwu sytuację. Chcą z niezależnych mediów uczynić margines, którego nie będzie można traktować poważnie. W ważnych sprawach my, niezależni dziennikarze mamy się obawiać represji, jeśli wejdziemy razem z protestującymi w miejsca skąd mogli będziemy Państwu relacjonować istotne dla kraju wydarzenia. Co innego Polsat, TVN, TVP Info czy… . Oni dadzą Wam zapewne informacje jedynie słuszną. My (Niepoprawne Radio PL, Solidarni2010, Blogpress itp) zostaniemy przyłapani na „przestępstwie”. O to dziś toczy się bitwa.

Stąd też tytułowe pytanie.

  • Czy blogosfera pozostanie bierna?
  • Czy pojawimy się w Sądzie my, blogerzy, przedstawiciele portali blogerskich, przedstawiciele niezależnych mediów, organizacji społecznych zrzeszonych w Kongresie Mediów Niezależnych (Stowarzyszenie Koliber, prawy.pl, Centrum Powiśle, Blogpress, Blogmedia24 ) i tych niezrzeszonych ale istniejących. Semi-niezależnych ((Michał Rachoń z TV Republika ale kiedyś także z Niepoprawnego Radia PL obiecał być z kamerą)) Radio Maryja, W Sieci, WPolityce, Gazeta Polska, Gość Niedzielny, Nasz Dziennik, PCH24, Stefczyk.Info etc.? Będziecie? Czy będziecie piszczeć wtedy, kiedy Waszego dziennikarza aresztują?
  • Czy blogerzy portali niezależnych napiszą notki oceniające protest w PKW i jego skutki w postaci spraw sądowych dla protestujących?
  • Czy dziennikarze niezależni moga liczyć na wsparcie blogerów?
  • Czy protestujący p-ko sfałszowanym wyborom, także wg Was blogerzy to są jakieś warchoły? A przypominam, oskarżonych jest łącznie 12 osób. Zakłócili mir domowy PKW. Tu muszę wspomnieć zeznanie pana Jaworskiego (przew.PKW), który uznał ze zakłócenie pracy PKW przez protestujących było rzeczą (jak powiedział) niespotykaną w cywilizowanym świecie, ale jakoś do łba mu nie przyszło że ich praca i ich wynik również. (Poprzedni zeznający – również członek PKW – pogubił się mówiąc o zakłóceniu pracy osób, które już nie pracowały tego dnia w budynku.
  • Czy Ty blogerze, szanujący się niezależny dziennikarzu, chcesz zadbać o swój warsztat i pozycję?

<>

Jeśli na ostatnie pytanie odpowiadasz tak, pojaw się (jeśli tylko możesz) na korytarzu w sądzi na Marszałkowskiej (wejście od Żurawiej)
Już się boję czy ten tłum się zmieści. Relację nada Niepoprawne Radio PL, na żywo. Postaram się nie zapomnieć o nikim kto przybył.

Recommended Posts

Uncategorized

Afery PO (od 2501)

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 
Uncategorized

Afery PO (od 1800 do 2500)

Część 2 II kadencji »tu 1800. Rząd zniszczył jedną ustawą 1000 firm (dziś – 26.IX.2013 – protest) »tu Dotyczy tematu już poruszanego, ale o skutkach wiemy dziś. Ustawa o podatku akcyzowym nakazuje, by każdy, kto kupuje paliwo do ogrzewania domów, pisemnie deklarował, że zużyje je do tego celu. 1801. Fiskus chce kupić superlimuzynę obłożoną najwyższą […]

MarkD 
Uncategorized

Żagle pod MOST-em, czyli o tajnej konferencji służb

  Sensacyjna konferencja naukowa o operacji MOST. Sensacyjna z kilku powodów. Do niedawna opreracja była ścisle tajna. Dwa, trzy lata temu wyszły na jaw pierwsze fakty. Dziś sporo już można przeczytać. Sensacyjna, bo większość uczestników to byli oficerowie służb, dziś w stopniu generała. Ciekawe jaki stopień ma dziś Jerzy Dziewulski? Ściskał się dziś z prowadzącym […]

MarkD 

Ja tam panie polityką się… (i o wykopie pl)

To właśnie słyszymy od wielu ludzi wokół. Chcemy im cos powiedzieć, a oni stawiają mur. Wyuczeni medialnie brzydzą się tym co stanowi o ich bycie. Najbardziej zdumiewa takie stawianie sprawy ze strony ludzi których lubimy, szanujemy czy uważamy za poważnych i inteligentnych. Jesli młodzi nie interesują się polityką, można to zrozumieć, wyjasnić i usprawiedliwić. Przyszło […]

MarkD 

Afery PO (II kadencja cz.3 od 1800)

Część 2 II kadencji »tu 1800. Rząd zniszczył jedną ustawą 1000 firm (dziś – 26.IX.2013 – protest) »tu Dotyczy tematu już poruszanego, ale o skutkach wiemy dziś. Ustawa o podatku akcyzowym nakazuje, by każdy, kto kupuje paliwo do ogrzewania domów, pisemnie deklarował, że zużyje je do tego celu. 1801. Fiskus chce kupić superlimuzynę obłożoną najwyższą […]

MarkD 

Afery PO (II kadencja cz.2 od 1500 do 1799)

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 

Afery PO (cz.1 II kadencji – 749:1499)

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 

Aresztowali gościa od zdjęć ze Smoleńska

Oryginał informacji do rozpowszechniania. АРЕСТОВАЛИ ГОРОЖАНИНА из Барнаула Три дня назад у нас в доме был без видимых повреждений и причин отключен интернет. Мы дали заявку по телефону, чтобы проверили и устранили неисправность. Нам пообещали, что приедут завтра, т.е пятого числа ноября. Не приехали. Вечером, якобы компания МТС, отзвонилась на сотовый телефон Антону и сообщила, […]

MarkD 

Afery PO 0-748 – I kadencja rządów

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 

JKM wskoczył do salonu!

I rozwiązał mi mój problem ze swoją osobą Janusz Korwin Mikke! Powtórzę kilka pytań (z jednej z notek przedwyborczych) Czy JKM doprowadził swoją polityką walki ze wszystkimi do obniżenia podatków? (PIS tak). Czy JKM doprowadził do jakiejś, choćby minimalnej, dekomunizacji Polski? (PIS tak). Czy JKM ma jakiekolwiek szanse na wyborczy sukces w najbliższej przyszłości ? […]

MarkD 

Smoleńskie refleksje po 4 miesiącach

Kolejną partię dokumentów pracowicie przygotowanych przez MAK można odebrać. I ma to zrobić Polska prokuratura. Informuje o tym zadowolony z siebie premier III RP. I dalej już tylko o tym jaki on jest samodzielny w swoich sądach, że niby bez specjalnego entuzjazmu oceniał wzajemną współpracę, ale w sumie jednak strona rosyjska reaguje na nasze fochy. […]

MarkD 

Георгий Гордин: W zabójstwie Kaczyńskiego widać styl Putina

http://www.rupor.info/analitika/2010/05/01/v-ubijstve-kachinskogo-viden-pocherk-putina/ В убийстве Качинского виден почерк Путина 1.5.2010 18:43 Георгий Гордин, «Комментарий из России» (Tłumaczenie L.V.) Teraz, gdy ciała Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i jego współtowarzyszy spoczywają w ziemi, jest najwyższy czas, aby wymienić tych, którzy zorganizowali rozbicie się samolotu, dobijanie w miejscu upadku samolotu ocalałych Polaków i nieustannie dezinformują światową społeczność co do wyników […]

MarkD 

Teorie spiskowe

NWO nie jest teorią spiskową. Teorią spiskową jest dopiero to, że za NWO stoją Reptilianie! IK Usiłują nas (no mnie na pewno) zagonić do narożnika pojęciem teorii spiskowej. Nie chcę powtarzać tego, co już pisano wielokrotnie o tym jak podchodzi polski rząd i prokuratura do tematu zasadniczego – czyli z góry założonych przyczyn katastrofy smoleńskiej. […]

MarkD 

Nachodzi „ta” pora. Pora wsparcia działań pro-polskich.

Na wstępie chciałbym przytoczyć dwa komentarze, które pojawiły się pod publikacją wypowiedzi Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego w której zapowiedział, że 3 grudnia Trybunał rozpatrzy wniosek Platformy Obywatelskiej o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z konstytucją. S.D. z IP: (2015-11-20 17:55) Według art. 46 ustęp 2 punkt 2 […]

MarkD 

Pierwszy poważny błąd rządu i Prezydenta?

Musiałem zmieniać tytuł wielokrotnie, zanim wybrzmiał mniej emocjonalnie niż moje wrażenie po przeczytaniu informacji o wypowiedzi szefa komitetu stałego rady ministrów – Henryka Kowalczyka dla RMF FM. (ok.godz.10:00) Podwyżka kwoty wolnej od podatku najprawdopodobniej dopiero za rok. Teraz rząd Beaty Szydło z tym nie zdąży Nie zrozumiałem dlaczego nie zdąży skoro : Zmiany w podatkach […]

MarkD 

Leave A Comment