
PEGASUS 1.Timeline
PRZEBIEG WYDARZEŃ (Kolor czerwony – przypisy MD)
2017
- 1 Października – Nielegalne referendum w sprawie niepodległości.
- 26 Października – Wysłannicy Kremla spotykają się z prezydentem Generalitat, panem Puigdemontem, i oferują wsparcie finansowe i wojskowe dla niepodległej Katalonii pod warunkiem opracowania ustawodawstwa sprzyjającego kryptowalutom.
- 27 Października – Pan Puigdemont ogłasza jednostronną niepodległość Katalonii, ale natychmiast zawiesza tę deklarację.
- 3 Listopada – Sąd hiszpański wydaje międzynarodowy nakaz przeszukania i aresztowania 10 przywódców niepodległościowych, którzy uciekli z Hiszpanii. Większość z nich pojawia się później jako „ofiary oprogramowania szpiegującego” w raporcie CatalanGate
2019
- 10 Lutego – Przywódcy katalońskich nacjonalistów rozpowszechniają artykuł z Komosomolskiej Prawdy, w którym proszą Rosję o mediację w konflikcie katalońskim.
- 29 Sierpnia – W Polsce ukazuje się reportaż aut.Leszka Dawidowicza (Czarno na białym – TVN24) pt.: Czy CBA ma narzędzie totalnej inwigilacji? „Infrastruktura systemu powiązana z Polską”. W materiale wypowiadają się m.in. Adam Haertle z „Zaufanej Trzeciej Strony”, adwokat Piotr Schramm oraz pułkownik Grzegorz Reszka (były p.o. szef służby kontrwywiadu wojskowego). Ostatni jest autorem takiej opinii: Obecne kierownictwo CBA ma kilka priorytetowych zadań. Jednym z tych zdań jest ochrona osób sprawujących władzę
- 2 Września – Tsunami Democratic pojawia się w sieciach społecznościowych. Jego przesłanie jest udostępniane przez większość liderów secesjonistycznych i wielu uczestników śledztwa CatalanGate.
- 14 Października – Hiszpański Sąd Najwyższy ogłasza wyroki więzienia dla niektórych katalońskich przywódców pod zarzutem podżegania do buntu, nieposłuszeństwa i defraudacji. Platforma Tsunami Democratic wzywa do mobilizacji w dziesiątkach miejsc i zablokowania lotniska El Prat. Ponad 100 lotów zostało zagrożonych. Wiele zgromadzeń kończy się prowokowaniem gwałtownych zamieszek.
- 29 Października – WhatsApp składa pozew przeciwko NSO Group opierając się na dowodach zebranych przez Citizen Lab dotyczących przypuszczalnych ataków przy użyciu oprogramowania szpiegującego Pegasus.
- 9 Listopada – Tsunami Democratic koordynuje wiele aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa w całej Katalonii.
- 11 Listopada – Tsunami Democratic wzywa aktywistów do zablokowania autostrady łączącej La Junquera z Francją. Pierwsza akcja skoordynowana z aplikacją mobilną opartą na blockchain.
- 17 Grudnia – Wywiad Russia Today z panem Carlesem Puigdemontem został wyemitowany w zhakowanej hiszpańskiej telewizji publicznej, Canal 24 Horas; odpowiedzialnych za tę aferę uważa się rosyjskich hakerów.
2020
- 8 Lipca – Na podstawie przecieków dziennikarze Pan Joaquín Gil (El País), pani Stefanie i pan Sam Kirchgaessner Jones (The Guardian) informują pana Torrenta, że padł ofiarą ataku Pegasus i proszą go o kontakt z Citizen Lab.
- 10 Lipca – Pan Torrent odwiedza pana Junquerasa w więzieniu, a Citizen Lab otrzymuje pozwolenie na analizę telefonów Esquerra Republicana de Catalunya (ERC). Pan John Scott-Railton zaczyna zdalnie monitorować telefon pana Torrenta, szukając potencjalnej infekcji z Toronto, za pośrednictwem VPN.
- 11 Lipca – Citizen Lab wysyła notatkę do pana Torrenta, w której stwierdza, że znalazł się on na liście potencjalnych ofiar ataków Pegasus na WhatsAppie podczas naruszenia bezpieczeństwa w 2019 r.
- 12 Lipca – Pan Gil i pan Jones przeprowadzają wywiad z panem Torrentem.
- 14 Lipca – The Guardian i El País publikują ekskluzywne informacje dotyczące ataku Pegasusa na pana Rogera Torrenta i innych liderów niepodległościowych. Partie nacjonalistyczne i lewicowe domagają się parlamentarnego dochodzenia w sprawie szpiegostwa Pegasusa.
- 15 Lipca – Nadzwyczajne spotkanie grupy parlamentarnej ERC omawia strategię komunikacyjną dotyczącą domniemanego przypadku szpiegostwa, a pan Maragall nalega na używanie terminu „CatalanGate”.
- 16 Lipca – Pan Torrent ogłasza w radiu Cadena Ser, że on i pan Maragall składają pozew, przeciwko byłemu dyrektorowi CNI. Później Citizen Lab, komunikuje panu Torrentowi, że wynik zdalnej analizy kryminalistycznej wykazał, że jego telefon nie został zainfekowany. Później ERC pisze do Rady Europy, Amnesty International, i Specjalnego Sprawozdawcy ONZ, aby poprosić ich o wsparcie w potępieniu Hiszpanii.
- 17 Lipca – Pan Scott-Railton kontaktuje polityków ERC z meksykańskim prawnikiem, panem Luisem Fernando Garcią, aby ten ostatni udzielił pomocy w demaskowaniu szpiegostwa w mediach i w sądzie.
- 18 Lipca – Według pana Torrenta, pan Scott-Railton mówi politykom ERC, że „tematem rozmów jest szansa na otwarcie sprawy w Unii Europejskiej”.
- 21 Lipca – Pan Oriol Sagrera wyjaśnia panu Torrentowi, że Citizen Lab jest zainteresowane dostarczaniem „amunicji” WhatsApp, Apple i stronom niepodległościowym, by mogły występować w procesach sądowych.
- 27 Lipca – Citizen Lab potwierdza ERC, że żaden z telefonów wysłanych do analizy nie był zainfekowany.
- 28 Lipca – WhatsApp potwierdza, że pan Torrent znalazł się na liście podejrzanych ofiar ataków Pegasus, jednak nie można potwierdzić żadnej infekcji, ponieważ nie przeprowadzono wyczerpującej analizy kryminalistycznej.
- 31 Lipca – Sondaż przeprowadzony wśród prezesów firm Katalonii potwierdza, że poparcie dla niepodległości spadło do najniższego poziomu od 2017 r.
- 21 Października – Amnesty International zwraca się do rządu Hiszpanii z prośbą o wszczęcie dochodzenia w sprawie szpiegostwa Pegasus.
- 28 Października – Hiszpańska policja aresztowała 21 działaczy secesjonistycznych podejrzanych o defraudację związaną z finansowaniem nielegalnej platformy Tsunami Democratic.
- 1 Listopada – Hiszpańska prasa zaczyna publikować nagrania policyjne i inne informacje, które pokazują powiązania między ruchem niepodległościowym a Rosją, a także nielegalne działania dotyczące organizacji i finansowania Tsunami Democratic.
2021
- 3 Września – New York Times łączy kampanię niepodległościową Tsunami Democratic z Rosją. The Guardian, Politico, The Times i inne międzynarodowe agencje informacyjne publikują podobne artykuły w kolejnych tygodniach.
- 23 Listopada – Apple ogłasza, że pozywa NSO i obiecuje nagrodę wysokości 10 milionów dolarów dla Citizen Lab, Amnesty International i innych organizacji za zebranie dowodów na potrzeby pozwu NSO.
- 21 Grudnia – Frank Bajak i Vanessa Gera na łamach AP w korespondencji z Polski, publikują informację (artykuł nosi dziś datę 21 grudnia) jakoby CitizenLab ustaliło że Roman Giertych i Ewa Wrzosek byli objęci działaniem PEGASUS’a. Bez podania źródła. Co ciekawe, dzień wcześniej portal Onet podaje powołując się na AP informację, że Giertych i Wrzosek byli śledzeni za pomocą PEGASUS’a. Nie znalazłem oryginalnego zapisu autorstwa CitizenLab o tych osobach. W przytoczonym artykule z 20 grudnia 2021, 21:45 przytoczony jest jedynie wpis Giertycha z godziny 21:34 tego dnia na portalu X.
- 23 Grudnia – Vanessa Gera i Frank Bajak na łamach AP w korespondencji z Polski informują w artykule AP Exclusive: Polish opposition senator hacked with spyware o tym, że telefon Senatora Krzysztofa Brejzy był poddany działaniom PEGASUS’a podając jako źródło „badaczy z Citizen Lab” pisząc : telefon Brejzy był shakowany 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. — stwierdzili badacze z Citizen Lab, którzy od lat śledzą nadużycia rządowe w stosunku do złośliwego oprogramowania NSO. Na stronie Citizen Lab można znaleźć informację o tym ataku, ale źródłem jej jest tylko artykuł z AP wcześniej tu przytoczony.
2022
- 10 Stycznia – Organizacja niepodległościowa Assemblea Nacional Catalana (ANC) rejestruje domenę „CatalanGate.cat”, która jest obecnie własnością organizacji niepodległościowej Omnium Cultural.
- 1 Lutego – Citizen Lab zatrudnia pana Eliesa Campo na stanowisko pracownika naukowego, którego zadaniem będzie pomoc w identyfikacji potencjalnych ofiar.
- 9 Marca – Parlament Europejski większością głosów popiera zbadanie powiązań Rosji z katalońskim ruchem niepodległościowym.
- 17 Marca – Sondaż wśród prezesów katalońskich władz pokazuje, że poparcie dla niepodległości jest najniższe od 2014 r.
- 7 Kwietnia – Parlament Katalonii omawia i odrzuca propozycję potępienia kontaktów między panem Puigdemontem i jego otoczenia z Rosją.
- 18 Kwietnia Citizen Lab publikuje raport „CatalanGate”. The New Yorker publikuje artykuł Ronana Farrowa „Jak demokracje szpiegują swoich obywateli” odnoszący się do Hiszpanii.
- 21 Kwietnia – W artykule redakcyjnym „Washington Post” stwierdzono, że Hiszpania najwyraźniej dopuściła się rażących naruszeń swobód obywatelskich w Katalonii i zasługuje na potępienie.
- 11 Maja – Posłowie do Parlamentu Europejskiego z ruchu Renew Europe wysyłają list do Uniwersytetu w Toronto z prośbą o odpowiedzi dotyczące niezwykłych faktów związanych ze śledztwem i raportem CatalanGate.
- 13 Maja – Pan Deibert odpowiada na pytania zawarte w oficjalnym dokumencie wysłanym do pana Jordiego Canasa, pierwszego sygnatariusza listu posłów do Parlamentu Europejskiego z ramienia Renew.
- 20 Maja – Szesnastu profesorów i badaczy złożyło pismo z prośbą do Uniwersytetu w Toronto o wszczęcie niezależnego dochodzenia w sprawie raportu CatalanGate.
- 5 Lipca – Ponad 100 profesorów i niezależnych intelektualistów zwróciło się do Uniwersytetu w Toronto o wszczęcie niezależnego dochodzenia w sprawie raportu CatalanGate.
- 19 Lipca – Uniwersytet w Toronto formalnie odrzuca wszystkie wnioski o wszczęcie dochodzenia.
- 22 Lipca – Złożenie wniosku o wszczęcie dochodzenia do Rzecznika Praw Obywatelskich Uniwersytetu w Toronto w związku ze sprawozdaniem CatalanGate. Freedom of Information and Protection of Privacy Act (FIPPA) skłąda wniosek z żądaniem informacji dotyczących Citizen Lab i jego powiązań z katalońskimi aktorami politycznymi, WhatsApp i Apple.
- 27 Lipca – Na stronie Citizen Lab wymieniono Senatora Krzysztofa Brejzę, jako osobę śledzoną oprogramowaniem PEGASUS
- 2 Sierpnia – Rzecznik praw obywatelskich Uniwersytetu w Toronto odmawia zbadania sprawy.
- 15 Września – Przesłuchanie Ewy Wrzosek i Romana Giertycha w Parlamencie Europejskim przed komisją PEGA. Towarzyszą im m.in. Adam Bodnar oraz Anna Błaszczak-Banasiak, szefowa Amnesty International Polska. Informacja z TVN24
- 21 Września – Biuro ds. Wolności Informacji i Ochrony Prywatności (FIPPA) ujawnia pewne informacje dotyczące Citizen Lab, ale wstrzymuje się z ujawnieniem wielu żądanych informacji, takich jak nazwa instytucji finansujących i ponad 112 stron żądanych umów i protokołów.
- 6 Październik – Pan Antoni Comín, Pani Diana Riba i Pan Jordi Solé zeznają jako ofiary Pegasusa w Komisji Śledczej PEGA Parlamentu Europejskiego.
- 22 Grudnia – Citizen Lab przyznaje, że pan Antoni Comín nie padł ofiarą szpiegostwa, ale błędnie przypisano mu infekcję telefonu należącego do innego użytkownika.