Na wojnie – bitwa o wolność mediów niezależnych!

MarkD 

W mijającym tygodniu, na froncie wojny reżimu ze społeczeństwem nastąpiły bardzo niepokojące wydarzenia. I nie jest to wyproszenie Michała Rachonia z konferencji Owsiaka. Tu tylko powiem, że trzeba próbować ale ze świadomością , że to wróg i użyje wszelkich możliwych środków by odeprzeć atak.
Na marginesie, czy wyobrażacie sobie Państwo, by na organizowanym przez Was spotkaniu pojawili się dziennikarze TVN lub GW? A nawet jeśli, to czy te obce media mogłyby nagrywać? Jeśli sobie wyobrażacie, to przypomnę spotkanie z prof.Krasnodębskim w Berlinie z którego wyrywkowa relacja w TVN stała się materiałem szkalującym dobre imię profesora.
Świadomość o trwającej walce III RP ze społeczeństwem, z jego wolnością i niezależnością jest znikoma, a naszym zadaniem musi być jej propagowanie i to właśnie działanie zostało w brutalny sposób zaatakowane przez Sąd Rejonowy dla W-wy Śródmieście.

Sędzia dotąd dobrze kojarzony w naszych kręgach (wyrok skazujący policjanta za policjanta za pobicie uczestnika marszu ( źródło ) czy z decyzji uznającej że warszawscy prokuratorzy przedwcześnie umorzyli śledztwo dotyczące organizacji lotów do Smoleńska czytaj tu ) tym razem przyłożył rękę do ograniczania wolności słowa.

Wprawdzie uznał skargę red.Pawlickiego (również Gzyli) ale … on jest już widać w sferze mediów uznawanych, natomiast oddalił skargę Hani Dobrowolskiej na zatrzymanie.
Skargę na co ? Na działanie policji dot.zatrzymania dziennikarza podczas wykonywania przez niego czynności służbowych czyli relacji z miejsca zdarzenia. Identyczne zażalenia, skąd więc różne orzeczenia?
I to właśnie musimy głośno wyatrykułować, bo jest to najważniejsza dziś dla niezależności naszych, społecznych, wolontariackich mediów sprawa.
Nie uznano w Hani dziennikarza ! Nic to, że była tam w tym charakterze, nic to że miała legitymacje SDP którą się legitymowała. Dla sądu nie miało to znaczenia. Nie była tam jako zatrudniona na etacie ! O co chodzi? Ano o to że nie trzeba być zatrudnionym na etacie, wystarczy że działa się na zlecenie jakiejś redakcji lub z jej upoważnienia.

Według polskiego Prawa prasowego

„dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji.”
(z art. źródło )

A Hania pracowała tam (oczywiście, jak zwykle społecznie) dla portalu solidarni2010.pl ale także dla Niepoprawnego Radia PL (często wykorzystujemy sporządzone przez nią wywiady i relacje w naszych audycjach).
Na marginesie. Jeśli czujecie się dziennikarzami zwróćcie się do redakcji portali o odpowiednie upoważnienia oraz legitymacje. Mogą się przydać w przyszłości, jeśli następną sprawę (Witka) wygramy.
A drugi błąd popełniony przez sędziego przypomina oświadczenia rzecznika obecnej minister spraw węwnętrznych Teresy Piotrowskiej: Policja ma wypracować zasady współpracy z dziennikarzami. Aby uniknąć sytuacji jak z siedziby PKW ( Źródło ). Oboje, sędzia i minister chyba nie zdają sobie sprawy że istnieje prawo prasowe i jest ono dość precyzyjne. Uwzględnia nowoczesne media internetowe, wystarczy je więc stosować.

Prasa – publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz w roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą. W szczególności są to dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe. Prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie i radiowęzły zakładowe upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania. Prasa to również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską.

Co więc budzi grozę w uzasadnieniu sędziego w sprawie odrzucenia zażalenia Hani? Oświadczenie : nie działała w PKW na zlecenie żadnej redakcji zarejestrowanej jako prasowa!
Porównajcie jeszcze raz zdania : Prasa to również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską
oraz
nie działała w PKW na zlecenie żadnej redakcji zarejestrowanej jako prasowa!

Co ma do tego pani minister? Wiele, jeśli uznaje za uzasadnione po zatrzymaniu dziennikarzy wypracowanie jakiś zasad czy wyznaczanie łączników pomiędzy policją i dziennikarzami? Coś takiego w świecie nie istnieje! Taki pan lub pani łącznik podejść może np.do dziennikarzy i zgodnie z „ustaleniami” zażądać by wyszli z miejsca zdarzenia?

Wrócić muszę na koniec do głównego wątku. Sędzia popełnił błąd, który może nas drogo kosztować. Np. Niepoprawne Radio PL nie będzie mogło relacjonować wydarzeń podobnych do tych z PKW bo nie jesteśmy prasą, Solidarni2010 nie będą mogli relacjonować czy nagrywać bo nie są prasą zarejestrowana jako taka. A kto poza nami dał z tego wydarzenia relację na żywo ? NIKT !
Wyobraźnia podpowiada że sytuacje podobne mogą się powtórzyć. Jakieś wejście społeczeństwa do … i relacja słusznych mediów czyli TVN, TVP etc.+ Michał Rachoń.
Celowo pomijam wiele innych mediów, bo jak się właśnie na przykładzie PKW – Telewizja Republika – Sąd okazało, są wydarzenia i media uznane za słuszne. Następuje wyraźne rozróżnienie. To rozróżnienie wiąże się z próbą czejściowej likwidacji zaplecza wolności słowa w Polsce. Niestety i te „nasze” pozostawione w spokoju semi-niezależne media mainstreamu, dają podstawy sądzić że wszystko jest w porządku. Orzeczenie w sprawie Pawlickiego zostało uznane za sukces. Orzeczenia w sprawie Hanny Dobrowolskiej nie zauważono. Np niezależna.pl (Chciałbym się mylić i znaleźć jakąś informację w TV Republika czy GP, czy niezależna.pl czy Radiu Maryja czy… Może mi pomożecie? Hania Dobrowolska, zażalenie, oddalona skarga)

Twierdzę jednak, że potyczka przegrana, ale bitwa jeszcze nie. Wzywam Państwa do uczestnictwa w rozpatrywaniu przez sąd zażalenia Witka Zielińskiego (dziennikarza – operatora dźwięku – Niepoprawne Radio PL) na bezprawne zatrzymanie. Czy sąd podobnie jak zażalenie Hani uznane zostanie za nieuzasadnione? Czy radio nie jest redakcją, mimo iż jest zarejestrowanym w KRS stowarzyszeniem. Jeśli tak uzna i uzna Witka za osobę nieuprawnioną do przekazywania Państwu relacji na żywo, niech to zrobi przy pełnych blogerów i niezależnych dziennikarzy korytarzach lub sali. Przyjdźcie czytelnicy i słuchacze. Brońcie wolności mediów, które czytacie i których słuchacie

Sprawa zażalenia rozpatrywana będzie w Sądzie Rejonowym dla W-wy Śródmieście już 19 stycznia w godzinach porannych (zapewne o 9:00)
PS. Szczegóły wkrótce, może pod tą notką w komentarzu.

Miałem pisać także o utajnieniu rozpatrzenia sprawy zażalenia na zatrzymanie Marcina Beghauzena i Marcina Dybowskiego. Zacytuję tylko fragment naszej wczorajszej relacji na żywo skomentowany przez mb z portalu Solidarni2010.

Zażalenia na zatrzymanie w PKW Marcina Bergchauzena i Marcina Dybowskiego zostały dziś odrzucone przez sąd na tajnych rozprawach. W jednym z uzasadnień sąd uznał, że skoro Marcin Bergchauzen podpisał protokół policyjny z zatrzymania [rutynowo podsuwany w takich sytuacjach!], to oznacza, że uznał tym samym słuszność samego zatrzymania!

Całość tu

Recommended Posts

Uncategorized

Afery PO (od 2501)

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 
Uncategorized

Afery PO (od 1800 do 2500)

Część 2 II kadencji »tu 1800. Rząd zniszczył jedną ustawą 1000 firm (dziś – 26.IX.2013 – protest) »tu Dotyczy tematu już poruszanego, ale o skutkach wiemy dziś. Ustawa o podatku akcyzowym nakazuje, by każdy, kto kupuje paliwo do ogrzewania domów, pisemnie deklarował, że zużyje je do tego celu. 1801. Fiskus chce kupić superlimuzynę obłożoną najwyższą […]

MarkD 
Uncategorized

Żagle pod MOST-em, czyli o tajnej konferencji służb

  Sensacyjna konferencja naukowa o operacji MOST. Sensacyjna z kilku powodów. Do niedawna opreracja była ścisle tajna. Dwa, trzy lata temu wyszły na jaw pierwsze fakty. Dziś sporo już można przeczytać. Sensacyjna, bo większość uczestników to byli oficerowie służb, dziś w stopniu generała. Ciekawe jaki stopień ma dziś Jerzy Dziewulski? Ściskał się dziś z prowadzącym […]

MarkD 

Ja tam panie polityką się… (i o wykopie pl)

To właśnie słyszymy od wielu ludzi wokół. Chcemy im cos powiedzieć, a oni stawiają mur. Wyuczeni medialnie brzydzą się tym co stanowi o ich bycie. Najbardziej zdumiewa takie stawianie sprawy ze strony ludzi których lubimy, szanujemy czy uważamy za poważnych i inteligentnych. Jesli młodzi nie interesują się polityką, można to zrozumieć, wyjasnić i usprawiedliwić. Przyszło […]

MarkD 

Afery PO (II kadencja cz.3 od 1800)

Część 2 II kadencji »tu 1800. Rząd zniszczył jedną ustawą 1000 firm (dziś – 26.IX.2013 – protest) »tu Dotyczy tematu już poruszanego, ale o skutkach wiemy dziś. Ustawa o podatku akcyzowym nakazuje, by każdy, kto kupuje paliwo do ogrzewania domów, pisemnie deklarował, że zużyje je do tego celu. 1801. Fiskus chce kupić superlimuzynę obłożoną najwyższą […]

MarkD 

Afery PO (II kadencja cz.2 od 1500 do 1799)

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 

Afery PO (cz.1 II kadencji – 749:1499)

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 

Aresztowali gościa od zdjęć ze Smoleńska

Oryginał informacji do rozpowszechniania. АРЕСТОВАЛИ ГОРОЖАНИНА из Барнаула Три дня назад у нас в доме был без видимых повреждений и причин отключен интернет. Мы дали заявку по телефону, чтобы проверили и устранили неисправность. Нам пообещали, что приедут завтра, т.е пятого числа ноября. Не приехали. Вечером, якобы компания МТС, отзвонилась на сотовый телефон Антону и сообщила, […]

MarkD 

Afery PO 0-748 – I kadencja rządów

„Uczciwe rozliczenie jest takim etycznym fundamentem. Ludzie, którzy mówią prawdę o sobie, mają dopiero prawo ubiegać o to, aby rządzić dalej.” Donald Tusk 10.IX.2011r. Drodzy czytelnicy. Ten post nie ma jednej, blogowej strony. Po wielu komentarzach (z których kilka usunąłem za wulgaryzmy) proszę o przeczytanie kilku uwag: Proszę o klikanie w rozjaśnione napisy typu „TU”, […]

MarkD 

JKM wskoczył do salonu!

I rozwiązał mi mój problem ze swoją osobą Janusz Korwin Mikke! Powtórzę kilka pytań (z jednej z notek przedwyborczych) Czy JKM doprowadził swoją polityką walki ze wszystkimi do obniżenia podatków? (PIS tak). Czy JKM doprowadził do jakiejś, choćby minimalnej, dekomunizacji Polski? (PIS tak). Czy JKM ma jakiekolwiek szanse na wyborczy sukces w najbliższej przyszłości ? […]

MarkD 

Smoleńskie refleksje po 4 miesiącach

Kolejną partię dokumentów pracowicie przygotowanych przez MAK można odebrać. I ma to zrobić Polska prokuratura. Informuje o tym zadowolony z siebie premier III RP. I dalej już tylko o tym jaki on jest samodzielny w swoich sądach, że niby bez specjalnego entuzjazmu oceniał wzajemną współpracę, ale w sumie jednak strona rosyjska reaguje na nasze fochy. […]

MarkD 

Георгий Гордин: W zabójstwie Kaczyńskiego widać styl Putina

http://www.rupor.info/analitika/2010/05/01/v-ubijstve-kachinskogo-viden-pocherk-putina/ В убийстве Качинского виден почерк Путина 1.5.2010 18:43 Георгий Гордин, «Комментарий из России» (Tłumaczenie L.V.) Teraz, gdy ciała Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i jego współtowarzyszy spoczywają w ziemi, jest najwyższy czas, aby wymienić tych, którzy zorganizowali rozbicie się samolotu, dobijanie w miejscu upadku samolotu ocalałych Polaków i nieustannie dezinformują światową społeczność co do wyników […]

MarkD 

Teorie spiskowe

NWO nie jest teorią spiskową. Teorią spiskową jest dopiero to, że za NWO stoją Reptilianie! IK Usiłują nas (no mnie na pewno) zagonić do narożnika pojęciem teorii spiskowej. Nie chcę powtarzać tego, co już pisano wielokrotnie o tym jak podchodzi polski rząd i prokuratura do tematu zasadniczego – czyli z góry założonych przyczyn katastrofy smoleńskiej. […]

MarkD 

Nachodzi „ta” pora. Pora wsparcia działań pro-polskich.

Na wstępie chciałbym przytoczyć dwa komentarze, które pojawiły się pod publikacją wypowiedzi Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego w której zapowiedział, że 3 grudnia Trybunał rozpatrzy wniosek Platformy Obywatelskiej o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z konstytucją. S.D. z IP: (2015-11-20 17:55) Według art. 46 ustęp 2 punkt 2 […]

MarkD 

Pierwszy poważny błąd rządu i Prezydenta?

Musiałem zmieniać tytuł wielokrotnie, zanim wybrzmiał mniej emocjonalnie niż moje wrażenie po przeczytaniu informacji o wypowiedzi szefa komitetu stałego rady ministrów – Henryka Kowalczyka dla RMF FM. (ok.godz.10:00) Podwyżka kwoty wolnej od podatku najprawdopodobniej dopiero za rok. Teraz rząd Beaty Szydło z tym nie zdąży Nie zrozumiałem dlaczego nie zdąży skoro : Zmiany w podatkach […]

MarkD 

Leave A Comment