Skip to content

Ich człowiek w Warszawie

Przynależność do organizacji nie zawsze jest kwestią wyboru, czasem przypadku innym razem życiowej konieczności wynikającej np z niespełnionych obietnic lub zaciągniętych zobowiązań. Czasem ta konieczność wymuszona jest prostym szantażem. Mówimy oczywiście o przynależności do jakiejś organizacji przestępczej.


Наш человек в Варшаве
to tytuł z gazeta.ru (luty 2008) po wizycie Tuska w charakterze premiera IIIRP w Moskwie.

Może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby pisała o tym jakaś niezależna, sympatyzująca z demokratyczną władzą prasa. Tak nie jest, niestety. Portal ten bowiem jest jak „Komiersant” czy „Rossijskaja Gazieta” w służbie jedynie słusznej władzy w dzisiejszej Rosji. Prościej mówiąc wykonuje zadania zlecone przez rząd czy prezydenta. Przyznał się do tego w wywiadzie z Mashą Gessen szef Ogólnorosyjskiej Telewizji Państwowej Jewgienij Riewienko, mówiąc wprost : „Kraj taki jak Rosja potrzebuje telewizji która sprawnie przekazuje płynące z rządu komunikaty”.

Na pacyfikację wolnej prasy, telewizji, radia czy niezależnych organizacji oraz uniemożliwienia działalności wszystkich demokratycznych partii, skupił swą działalność były pułkownik KGB Putin w pierwszej swojej prezydencji od grudnia 1999 oraz nieco wcześniej od 1998 roku kiedy został mianowany szefem FSB (Федеральная служба безопасности Российской Федерации) następczyni KGB.

Zanim jednak został prezydentem, zlecił pewne działania, które mu tę posadę zagwarantowały. Poniżej informacje na podstawie informacji z książki Mashy Gessen „Putin, Człowiek bez twarzy”

 
Zamach w Bujnaksku

Dnia 4 IX 1999 roku w miejscowości Bujansk w Dagestanie doszło do eksplozji materiałów wybuchowych załadowanych na ciężarówkę zaparkowaną przed budynkiem mieszkalnym, w którym byli zakwaterowani rosyjscy żołnierze. Zginęły 64 osoby, a kilkadziesiąt innych zostało rannych. Władze rosyjskie odpowiedzialnością za zamach obarczyły separatystów czeczeńskich.

 

Zamach w Moskwie Pieczatnikach

Dnia 8 IX 1999 roku w południowo-wschodniej dzielnicy Moskwy doszło do eksplozji ładunku ok. 400 kg materiałów wybuchowych umieszczonego na parterze 9-piętrowego bloku mieszkalnego. W wyniku wybuchu zginęły 94 osoby, a 150 zostało rannych. Zniszczeniu uległo 108 mieszkań.

 

Zamach w Moskwie przy ulicy Kaszyrskoje Szosse

Dzień 13 IX 1999 roku miał być dniem żałoby dla uczczenia ofiar wybuchu poprzedniego zamachu. Ale tego dnia o 3:00 rano doszło do eksplozji dużego ładunku wybuchowego w 8-pietrowym budynku mieszkalnym przy ulicy Kaszyrskoje Szosse w południowej części Moskwy. Doszło do zniszczenia budynku, zginęło w sumie 118 osób a ponad 200 zostało rannych.

 

 

Rozbrojenie ładunku w Moskwie przy ulicy Borisowskije Prudy

W dniu 13 września 1999 zostały rozbrojone ładunki w budynku na terenie osiedla Kapotnja. Znajdowały się one w dużej piwnicy będącej własnością Achmeda Goczajewa. Goczajew wezwał policję po stwierdzeniu dziwnej zawartości swojej piwnicy. Twierdził, że został wrobiony przez swojego starego znajomego oficera FSB, który poprosił go, by wynająć piwnicę „jako magazyn”

Zamach w Wołgodońsku

16 września 1999 doszło do wybuchu przed 9-piętrowym blokiem mieszkalnym w Wołgodońsku w południowej Rosji. Zginęło 17 ludzi.

Po zamachach w całej Rosji mieszkańcy osiedli mieszkaniowych po prostu ze strachu, zaczęli czyhać na zamachowców. Organizowali straże prawie w każdym mieście, na każdym osiedlu. Taka obywatelska milicja. I …

 

Nieudany zamach w Riazaniu

22 IX 1999.Mieszkańcy bloku w Riazaniu zauważyli nieznanych ludzi, którzy wnosili z samochodu do piwnicy ciężkie worki oznaczone napisem „cukier”. Wezwana na miejsce milicja dokonała ewakuacji mieszkańców i przeprowadzono badanie substancji, która znajdowała się w workach. Stwierdzono obecność materiału wybuchowego.

Zarządzono obławę na zamachowców. Znano ich rysopisy i nr rejestracyjny samochodu jakim się przemieszczali. Miasto zostało zamknięte. Następnego dnia 23 IX o 19 Putin pochwalił czujność Riazańczyków i wezwał do bombardowania lotniczego stolicy Czeczenii w odpowiedzi na akty terroryzmu.

Wieczorem, tego samego dnia, pracownik centrali telefonicznej w Riazaniu wykrył rozmowę, w której osoba spoza miasta sugerowała innym, drogę ucieczki. Po numerze telefonu tej osoby policja dotarła do właściciela. Było nim biuro FSB.

W dniu 24 września, dyrektor FSB Nikołaj Patruszew poinformował, że zdarzenia były ćwiczeniami przeprowadzone w celu sprawdzenia reakcji po wcześniejszych aktach terroru.

Historia tych zamachów jest podobna. Do wszystkich użyto jednego środka wybuchowego. RDX (heksogen). Duże ilości RDX zniknęły w tym czasie ze ściśle strzeżonej bazy w ośrodku FSB w Perm. RSD jest produkowany w jednej fabryce w Rosji. Właśnie w Perm.

Co działo się ze sprawą po tym, jak ją umorzono, czy wykryto sprawców, co działo się z niezależnymi badaczami tej historii znajdziecie na początek w angielskiej wikipedii. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_apartment_bombings ) Dodam tylko, że Parlament Rosji nieskutecznie próbował zająć się sprawą.

Była to brutalna, seryjna, zbrodnia na 293 niewinnych ludziach (651 zostało rannych) wykonana najprawdopodobniej przez FSB.

10.IV.2010 zginęło w zamachu pod Smoleńskiem 96 polskich obywateli ze znienawidzonym przez Prezydenta Rosji prezydentem Polski, Lechem Kaczyńskim.

Tego samego dnia, wieczorem w objęciach Putina znalazł się jego człowiek w Warszawie.

 

 

Komentarze

Nie ma komentarzy do tego postu.

Trackbacki

Nie ma trackbacków do tego postu.

Skomentuj

Imię i nazwisko (lub nick)

Wymagane

E-mail

Wymagane

www

Opcjonalnie

Treść komentarza

Powiązane wpisy

Nie ma powiązanych wpisów.

Niepoprawne Radio PLPolecam audiobooki

Zaprzyjaźnione i polecane

Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie
Strony Patriotyczne
wpis